تاريخ : | | نویسنده : downloadfire

عصر ایران؛مازیار آقازاده - با دست کشیدن دولت اوباما از استقرار سیستم دفاع ضد موشکی در شرق اروپا که با استقبال مقامات روسیه روبرو شد ؛ مقامات آمریکا حالا منتظرند تا بتوانند نظر مساعد روسیه را درباره استقرار رادارهای فوق پیشرفته شان در قفقاز جلب کنند!

سال 2007 میلادی و هنگامی که دولت پرزیدنت بوش تمایل واشنگتن را بر استقرار سامانه دفاع ضد موشکی در لهستان و جمهوری چک ابراز داشت ، ولادیمیر پوتین که در آن موقع همتای روسی جرج بوش بود ، با انتقاد از این تصمیم آمریکا به رییس جمهور آمریکا پیشنهاد داد تا از پایگاه راداری " قبله " روسیه در جمهوری آذربایجان به طور مشترک با روسیه استفاده کنند.

اما این پیشنهاد دولت روسیه در آن موقع با عدم استقبال آمریکا مواجه شد و برخی کارشناسان نظامی آمریکا در توجیه مخالفت خود با پیشنهاد روسیه اعلام کردند که به دلیل نزدیکی مسافت جغرافیایی این پایگاه با ایران ، امکان رصد درست تحرکات موشکی ایران از این پایگاه وجود ندارد .

با این حال فضای انتقاد و بحث ها و جدل های سیاسی و کلامی بین مسکو و واشنگتن تا پایان دوران ریاست جمهوری بوش تداوم یافت و حتی در تابستان سال گذشته میلادی و در هنگامه جنگ روسیه با گرجستان ، واشنگتن فضا را مناسب یافت تا قرار داد استقرار 10 موشک ردیاب خود در لهستان و رادارهای فوق پیشرفته خود در جمهوری چک را با این دو کشور واقع در شرق اروپا امضا کند .

با این وجود و علیرغم امضای این قرار دادها ،مخالفت های داخلی در لهستان و جمهوری چک با استقرار این سامانه نظامی آمریکایی از سویی و تداوم مخالفت های روسیه و اعلام مقابله به مثل از سوی مسکو باعث شد تا با روی کار آمدن دولت اوباما در آمریکا فضای تردید در بین دولتمردان جدید آمریکا حاکم شود .

پیش بینی ناظران امور و امیدواری روس ها در هنگام به قدرت رسیدن اوباما در اوایل سال جاری میلادی این بود که دولت اوباما در استقرار این سامانه نظامی در شرق اروپا بازنگری کند . البته این پیش بینی بر مبنای مخالفت هایی بود که کم کم در فضای سیاسی داخلی آمریکا نمود می یافت و برخی کارشناسان آمریکایی با هزینه بر خواندن اجرای کلی پروژه دفاع ضد موشکی جهانی آمریکا ( بیش از 1 تریلیون دلار ) و بحران اقتصادی موجود در آمریکا از سویی و برخی از ایرادات و اشکالات فنی محتمل در این طرح ، هزینه کردن در آن را دست  زدن به  نوعی قمار با مالیات شهروندان آمریکایی خواندند .

از سوی دیگر اوباما به محض پای گذاشتن در  کاخ سفید گروهی را مامور بررسی طرح استقرار سپر دفاع موشکی کرد و این گروه ظاهرا پس از ماه ها مطالعه به این نتیجه رسید که این طرح علاوه بر هزینه زا بودن ، اولویت چندانی هم در مقطع کنونی ندارد .

ظاهرا  بر اساس گزارش این گروه ( سازمان های اطلاعاتی و نظامی آمریکا ) تهدیدات موشکی دور برد ایران لا اقل در 5 یا 6 سال آینده به گونه ای نخواهد بود که بتواند قلب اروپا و حتی خاک ایالات متحده را در تیررس موشک های دوربرد ایران قرار دهد .

از سوی دیگر ملاحظات سیاسی اوباما در ضرورت جلب همکاری روسیه در افغانستان و توافقات اویاما با مدودف در سفر ژوئیه گذشته رییس جمهور آمریکا به روسیه برسر در اختیار گرفتن یک کریدور هوایی از خاک روسیه برای ارسال تسلیحات و تجهیزات مورد نیاز نیروهای آمریکایی در افغانستان ، زمینه ای شد تا مقامات مسکو امیدوار باشند که در ازای اعطای این امتیاز به واشنگتن ، دولت اوباما از استقرار سامانه موشکی در شرق اروپا ( که روسیه آن را تهدیدی راهبردی علیه خود می داند ) چشم پوشی کند .

دولت اوباما به خوبی می داند که برداشتن هر گونه گام دیگر در تشدید تحریم ها علیه ایران بدون جلب همکاری روسیه تقریبا امری محال و ناشدنی است . از سوی دیگر دولت اوباما در مقطع کنونی نیاز دارد تا با نشان دادن پشتوانه قوی خود در گروه 1+5 در مذاکرات آتی با ایران دست پر را داشته باشد .

کارشناسان و سیاست گذاران در واشنگتن با در نظر قرار دادن جمیع این ملاحظات از سویی و با توجه به اینکه در مقطع کنونی برای آنها موضوع فعالیت های اتمی ایران از اهمیت و اولویت بیشتری نسبت به تهدیدات آینده موشک های دوربرد ایران برخوردار است ، در نهایت تصمیم گرفتند تا از استقرار سامانه دفاع موشکی در شرق اروپا چشم بپوشند .

با این وجود پیشنهاد کارشناسان نظامی پنتاگون به اوباما این است که واشنگتن می تواند پایگاه راداری خود را در یکی از کشورهای قفقاز استقرار دهد . یعنی بازگشت به همان پیشنهادی که پوتین 2 سال پیش به اوباما ارایه کرده بود . با این حال فرمول پیشنهادی روس ها به آمریکا این است که آمریکا سیستم های راداری خود را در پایگاهی استقرار دهد که به طور مشترک با روسیه بوده و امکان نظارت روس ها بر آن هموار باشد . در این زمینه پیشنهاد  قبلی پوتین به دولت جرج بوش پایگاه راداری " قبله " آذربایجان بود .

اما آمریکایی ها تمایل چندانی به اختلاط کاری با روسیه ندارند و در این زمینه مایلند تا با یکی از کشورهای قفقاز وارد مذاکره شوند تا پایگاهی مستقل از آنها اجاره کنند .

اما هنوز مشخص نیست روسیه که به استقرار سامانه های نظامی آمریکا در شرق اروپا معترض بود ، نظرش درباره استقرار این سامانه های راداری در موقعیتی نزدیک تر از شرق اروپا _ یعنی در قفقاز _ چه خواهد بود ؟

مقامات آذربایجان هفته گذشته اعلام کردند که پیشنهادی در این باره از جانب آمریکا دریافت نکرده اند . از سوی دیگر با توجه به روابط نزدیک ارمنستان با روسیه و ایران بعید می نماید که دولت ایروان به آمریکا اجازه دهد تا از خاک او رادارهایی برای رصد کردن تحرکات موشکی ایران نصب شود .

بنابراین تنها گزینه باقی مانده کشور گرجستان است که روابط نزدیکی با واشنگتن دارد و از سوی دیگر از جنگ سال گذشته خود با روسیه به شدت زخم خورده است . هر چند در این رابطه هنوز خبری منتشر نشده است اما قطعا گرجستان می تواند بالقوه یکی از گزینه های اصلی استقرار رادارهای آمریکایی باشد . البته قطعا نظر روسیه درباره استقرار رادارهای آمریکایی در گرجستان با توجه به روابط مسکو - تفلیس ، منفی خواهد بود .


 رپورتاژ
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
سایت مربوط به قیمت قطعات کامپیوتر
فال حافظ
توضیحی درباره صنعت پرورش شتر مرغ
دستگاه تصفیه آب خانگی
تور لحظه آخری پر طرف دار کشورهای تایلند مالزی دبی و کیش
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
خرید بلیط چارتر هواپیما
چگونه یک آتلیه عروس​ ​و آتلیه عکاسی​​ ​خوب را انتخاب کنیم ؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.