تاريخ : | | نویسنده : downloadfire
اعتمادملی: دوم تیرماه،‌خبری مبنی بر فروش مخفیانه دستگاه‌های شنود توسط نوكیا به ایران منتشر شد. پس از آن، گروه‌ها و جمعیت‌های مختلف ایرانی كه بیشتر در اینترنت مستقر بودند نسبت به این اقدام نوكیا موضع‌گیری كردند و خواستار روشن شدن ابعاد موضوع شدند. هرچند هیچ جمعیت یا گروه رسمی در كشور هنوز نسبت به این اقدام نوكیا موضع‌گیری نكرده است اما به نظر می‌رسد مصرف كنندگان به صورت خودجوش درباره محصولات نوكیا تصمیم گرفته‌اند. نشان این حرکت، گفته‌های فعالان بازار درمورد ریزش قیمت انواع گوشی‌های نوكیا و موج پس فرستادن و تعویض گوشی‌های نوكیا پس از انتشار اخبار شنود است. همچنین فروش گسترده گوشی‌های نوكیا به صورت دست دوم و خرید گوشی‌هایی با برند‌های دیگر نشانه‌هایی از واكنش مصرف‌كنندگان ایرانی به این اقدام نوكیاست.

فعالان بازار می‌گویند: «ظرف سال‌های گذشته، نوکیا انتخاب اول خریداران بود اما این روزها انتخاب اول خیلی از خریداران نوکیا نیست» امکان تهیه گزارش رسمی از تحولات اخیر بازارگوشی تلفن همراه وجود ندارد اما گزارش‌های میدانی و اظهارنظر فروشندگان گوشی تلفن همراه از افت فروش نوکیا در بازارهای تهران حکایت دارد. مردم معترض به روند شنودهای تلفنی وآنها که از انتشار خبر فروش نرم‌افزارهای شنود توسط شرکت نوکیا نگران شده‌اند، ترجیح می‌دهند از گوشی‌های دیگری استفاده کنند. این روند درحالی شدت یافته است که شرکت مخابرات ایران - سهامی عام- نیزیک روز پیش ازبرگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری سیستم ارسال پیامک را به مدت سه هفته غیرفعال کرد ونارضایتی شدیدی میان مردم وسهامداران خود به وجود آورد.

‌به‌طور قطع به همین دلیل بود که مردم تهران به پیامک تبریک روز پدر و پاسداشت روز تولد امام علی(ع) به شیوه‌های دیگر رو آوردند. شرکت مخابرات هنوز آماری از افت فاحش ارسال پیامک در روز پدر منتشر نکرده اما گفته می‌شود حداقل 90درصد افرادی که سال گذشته در روز پدر از پیامک استفاده کرده‌اند،امسال این امکان را کنار گذاشته‌اند درهمین حال گزارش‌ها نشان می‌دهد که مردم تهران درسطحی گسترده بازار نوکیا را کم‌رونق كرده‌اند. نوكیا در ایران پیش‌تر هم تحریم شده بود اما به دلایل دیگری. زمانی که نام این شرکت همچون شرکت‌های نستله، کوکاکولا، فانتا، بنتون وچند شرکت معروف دیگر در فهرست تحریم برخی گروه‌های دانشجویی قرار گرفت، ای‌بسا مردم سازی دیگر کوک کردند.

نوكیا در ایران

یك دهه بعد از ظهور تلفن همراه در جهان در سال 1367 وزارت پست و تلگراف سابق اقدام به طراحی تلفن سیار كرد و با یك تجدید نظر در این طرح در سال 1372 تجهیزات آن خریداری شد و در مرداد ماه 1373 فاز اول این طرح به ظرفیت صد هزار شماره ایجاد شد. طی سال‌‏های 1373 تا اوایل 1374 تعداد متقاضیان تلفن همراه بیشتراز 1500 نفر نبود چراكه این سیستم به هیچ عنوان برای مردم شناخته شده نبود به طوری كه در شهریور 74 هنگامی كه آگهی نام نویسی در روزنامه‌‏های‌كثیر‌الانتشار كشور منتشر شد، حدود 8 تا 9 هزار نفر ثبت نام كردند به عبارت دیگر استقبال چندانی از این سیستم پایه و ضروری در جامعه به عمل نیامد و حتی در محافل با واكنش‌‏های منفی روبه‌رو شد و تلفن همراه سیستمی زائد و تجملاتی عنوان شد.

در حال حاضر چند اپراتور در كشور در حال فعالیت هستند كه شامل همراه اول، ایرانسل، اسپادان (مخصوص مردم استان اصفهان)، كیش همراه (مخصوص مردم جزیره كیش) می‌‏شوند.

در سال‌های اولیه همزمان با واگذاری سیم كارت، بالاجبار گوشی مربوطه نیز (كه البته تنوع بسیاركمی نیز داشت) به مشترك تحویل داده می‌شد. وجود تنها یك اپراتور دولتی در بازار تلفن همراه و خدمات بسیار محدود در زمینه استفاده از تلفن همراه باعث شده بود كه توجه چندانی به نوع گوشی مورد استفاده نشود. به تدریج با افزایش اپراتور به 2 شركت و باز شدن جاپای بخش خصوصی (آن هم از نوع نسبتا خارجی آن) در این بازار تعداد كاربران به نحو بسیار گسترده‌ای افزایش یافت و بازار ارتباطات موبایلی ایران روند رو به توسعه‌ای داشته است.   اما از همان ابتدا، نام نوكیا با تلفن همراه در ایران پیوند خورده بود چراكه اولین گوشی‌ها در ایران نوكیا بود و همچنان، نوكیا بیشترین سهم را در گوشی‌های بازار ایران دارد. نوکیا، یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان تلفن همراه در جهان است که در سال 1865 میلادی در جنوب غربی فنلاند کار خود را با تولید کاغذ آغاز کرد و در سال‌های بعد با تولید لاستیک و کفش، قطعات صنعتی، کت‌های بارانی و کابل‌های مخابراتی ادامه داد. تا در سال 1982 و با صنعتی شدن این شرکت و قرار گرفتن آن در خط تولید ارتباطات راه دور telecommunications موفق شد، اولین تلفن همراه خود را با وزنی حدود 8/9 کیلوگرم با قابلیت استفاده در اتومبیل طراحی و روانه بازار کند تا نام نوكیا را در این صنعت جهانی کند. در حال حاضر نیز نوكیا با بیش از 26 سال سابقه در تولید تلفن همراه عنوان پر فروش‌ترین برند را در جهان به خود اختصاص داده و طبق آخرین آمار به دست آمده در تاریخ 20 مه 2008، این شرکت حدود 50 درصد از سهم شاخص جهان، 55 درصد از سهم شاخص آسیا و 38 درصد از سهم شاخص ایران را در اختیار داشته و صدر‌نشین جدول پرفروش‌ترین برند تلفن همراه جهان در سال 2007 و چهار ماهه نخست سال 2008 شناخته شده است.

ابزار شنود موبایل به ایران فروختیم

از اواخر خردادماه همزمان با ناآرامی‌ها و موج دستگیری‌ها در كشور در اینترنت نیز موجی از فیلترینگ سایت‌های خبری، وبلاگ‌ها، جوامع مجازی و... نیز آغاز شد و اطلاع رسانی بیشتر از طریق ایمیل‌ها صورت می‌گرفت. در این ایام بود كه خبری مبنی بر شنود غیرقانونی مكالمات و دسترسی به اطلاعات ایمیل‌ها، یل باكس‌ها در جوامع مجازی و مطالب تایپ شده در مسنجر منتشر شد. متعاقبا روز اول تیرماه، رسانه‌ها خبر غیر منتظره‌ای را منتشر كردند. شرکت مخابراتی نوکیا-زیمنس (NSN) فروش تجهیزات شنود مکالمات تلفن همراه به دولت ایران را تایید کرد، سخنگوی این شرکت گفت: «بخشIntelligent Solutions که تا ماه مارس سال جاری بخشی از شرکت نوکیا- زیمنس بود، نسخه محدود شده محصولی با نام Monitoring Centre را در نیمه دوم سال 2008 به ایران فروخته است.»

بن روم توضیح داد: «امکانات محصول مذکور به کاربران آن اجازه می‌دهد روی‌ایمیل، تماس‌های تلفنی، پیام‌های متنی، پیام‌های ارسال شده توسط ابزارهایی مانند یاهو مسنجر و شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک «شنود قانونی» داشته باشند.» همین اظهارنظر كافی بود تا در كنار خبر افشای تولید‌كننده فناوری ایجاد پارازیت در امواج شبكه‌های ماهواره‌ای، نسبت به تولید‌كننده اینگونه فناوری‌ها كه آنها را به صورت مخفیانه به ایران فزروخته بودند واكنش نشان داده شود. هنوز مردم ایران كه اكثرشان مكالمات خود را با گوشی‌های نوكیا انجام می‌دادند در بهت بودند و این خبر را كاملا باور نكرده بودند.

بعد از اینكه سخنگوی شرکت فنلاندی - آلمانی «نوکیا زیمنس» فروش تجهیزات پیشرفته شنود تلفن را به ایران در سال 2008 تایید کرد، چارلز شامر سناتور دموکرات مجلس سنای آمریکا به همراه سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام در پی ارائه طرحی برای تصویب در سنا برآمدند که به موجب آن شرکت‌هایی که به دولت ایران ابزار پیشرفته شنود مکالمات تلفنی و کنترل فضای وب را فروخته‌اند در آمریکا مورد تحریم قرار بگیرند.این دو مدعی شدند دلیل ارائه این طرح خود را متوقف کردن گردش آزاد جریان اطلاع رسانی از سوی دولت ایران در پی اعتراضات مردمی به نتایج اعلام شده پس از انتخابات ریاست‌جمهوری می‌دانند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در آخرین هفته خردادماه با چاپ گزارشی نوشته بود که دولت ایران تجهیزات پیشرفته‌ای برای شنود مکالمات تلفنی و کنترل ارتباطات اینترنتی شهروندان خود از شرکت سازنده تجهیزات ارتباطی فنلاندی - آلمانی «نوکیا زیمنس» خریداری کرده است.   این دو نفر با اشاره به این گزارش خواستار قطع ارتباط تمامی شرکت‌های بزرگ غربی با دولت ایران شده‌ و افزوده‌اند: در حالی که شرکت‌های بزرگ آمریکایی قوانین تحریم ایران را رعایت می‌کنند اما شرکت‌های دیگر کشورهای غربی از جمله اروپا با فروش تجهیزات و انتقال تکنولوژی‌های حساس به ایران به دولت این کشور اجازه می‌دهند که گردش آزاد اطلاعات را محدود کند. در طرح دو سناتور مزبور، دولت آمریکا موظف شده است که با تهیه لیستی شرکت‌هایی را که در ماه‌ها و سال‌های گذشته تجهیزات پیشرفته محدود کننده آزادی گردش اطلاعات را به دولت ایران فروخته‌اند، مشخص سازد. پس از این مرحله و در صورت تایید اطلاعات این لیست این شرکت‌ها از انعقاد قرارداد با دولت آمریکا محروم می‌شوند و شرکت‌هایی هم که در حال حاضر با دولت آمریکا قرارداد همکاری دارند پس از انقضای مدت قانونی آن، از تمدید قرارداد خود با دولت آمریکا محروم خواهند شد. شرکت زیمنس هم اکنون بیش از 2 هزار قرارداد همکاری با دولت آمریکا دارد که تنها 300 مورد آن با وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) است. این شرکت تنها در سال 2009 قراردادهایی را به ارزش 250 میلیون دلار با دولت آمریکا منعقد ساخته است، در حالی که شرکت ادغام شده فنلاندی - آلمانی نوکیا زیمنس تنها 6 قرارداد به ارزش 5 میلیون دلار با دولت آمریکا منعقد کرده است.

نوكیاهای ایرانی

چه كسانی نوكیا را به ایران آوردند. نوكیا تنها تولید كننده گوشی است كه در ایران دفتر دارد. نه‌تنها گوشی، بلكه سایر تجهیزات مخابراتی نوكیا كه بیشتر در زیرساخت‌ها مورد استفاده است در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند. یكی از نام‌هایی كه با نوكیا در ایران پیوند خورده است، «ایراتل» است. در روزهای اخیر، همزمان با جدی شدن بحث گوشی‌های ساخت نوكیا، گمانه‌زنی‌ها برسر اینكه ارتباط نوكیا با ایران از چه طریقی است نیز قوت گرفته است. از طرف دیگر، استفاده از شنودهای پیشرفته و امكانات امنیتی جدید در داخل شركت ایراتل، دستاویزی برای كسانی شده است كه واردكننده این دستگاه‌ها چه كسی است؟ از طرفی بعد از اینكه تعرفه‌های واردات گوشی‌های تلفن همراه تغییر كرد، طی سال‌های گذشته، ایراتل به جای واردات گوشی‌های تلفن همراه و خدمات تعمیرات آن، بیشتر به سمت نصب آنتن‌ها و تجهیزات مخابراتی رفته است. این شركت از اولین شركت‌هایی بود كه اقدام به واردات گوشی تلفن همراه و خدمات پس از فروش در ایران كرد اما علاوه بر این، نام مدیر شركت بعضا در مباحث سیاسی دیده می‌شود.

الف.الف، شهرام جزایری وحسین شریعتمداری

نام مدیر ایرانی نوكیا، بیشتر به خاطر اشاره‌های معروف مدیرمسوول روزنامه كیهان به عنوان چهره‌ای سیاسی مطرح شد. در هفته اول اسفندماه سال 85، در جریان فرار شهرام جزایری، حسین شریعتمداری در یادداشتی به بررسی احتمال دست داشتن برخی از افراد در فرار شهرام جزایری می‌پردازد كه به دلایلی از سوی برخی از افراد حمایت می‌شدند.

در این یادداشت نامی از این افراد برده نمی‌شود و تنها به اشارتی از محل‌ها و مكان‌ها اكتفا می‌شود. در همین سال (یعنی سال 85)، پ-ف، خواهر‌زاده مدیر ایرانی نوكیا به روزنامه كیهان می‌رود و یك سال بعد كتاب «شوالیه‌های ناتوی فرهنگی» را توسط انتشارات كیهان منتشر می‌كند. ماجرای جزایری و حامیان او مسكوت می‌ماند تا فروردین همین امسال. در 22 فروردین سال 88حسین شریعتمداری در شماره 19332 در ستون «یادداشت روز» سرمقاله‌ای به امضای خود تحت عنوان «آنجا چه خبر است؟» نگاشت که تامل برانگیز بود و به موارد مورد ابهام در پرونده جزایری اشاره داشت. نامبرده در این یادداشت كدهایی داد، كه نمی‌توان به سادگی از آنها گذشت. در بندهفتم این یادداشت آمده است:    کاش برخی از مسوولان محترم دستگاه قضایی به جای آنکه گذران اوقات فراغت خود - که متاسفانه خیلی هم زیاد هست! - به نقاط خوش آب و هوای کشور رفته و در خانه‌های اشرافی کلان سرمایه داران جا خوش کنند، بخشی از وقت خود - بخوانید وقت متعلق به ملت- را نیز صرف رسیدگی به امور قضایی بر زمین مانده مردم و بررسی هویت برخی از مدیران این دستگاه می‌کردند ـ البته به عنوان وظیفه خویش نه منت به مردم. مثلا چرا تعطیلات نوروزی را در باغ رویایی! و چند ده هکتاری آقای «الف» - در منطقه خوش آب و هوای شمال سپری کرده و در ویلاهای آنچنانی و اشرافی این کلان سرمایه دار لم داده‌اند؟ که خدای نخواسته مجبور باشند بهای این «لم دادن»‌ها را از کیسه ملت هزینه کنند؟! با توجه به اینكه این مدیر در یكی از شهرهای شمالی كشور، املاك زیادی دارد، برخی از منابع معتقد بودند احتمالا منظور شریعتمداری از «الف.الف» همان مدیر شركت ایراتل است.آیا این گمانه درست است؟

استعفای مدیر نوكیا به دلایل شخصی

۲۶ فروردین ماه امسال (سال 88) مدیرعامل نوكیا در ایران استعفا داد. ب-خ در گفت‌وگو با ایتنا، دلیل این امر را صرفا مسائل شخصی دانست كه موجب تصمیم او برای خروج از نوكیا شده است. وی همچنین ارتباط این موضوع را با مسائل دیگر یا شایعات احتمالی رد كرد.مدیرعامل مستعفی بیش از چهار سال در جایگاه مدیر‌عامل نوكیا در ایران كه مهم‌ترین عنوان این شركت در ایران تلقی می‌شود، فعالیت می‌كرد.دوران فعالیت او مجموعا دورانی آرام و در عین حال برای نوكیا نسبتا پررونق بود.به گزارش ایتنا در مراسمی كه از سوی دفتر نوكیا در ایران برگزار شد، ضمن تودیع مدیرعامل سابق، علیرضا شفیع‌پور به عنوان مدیر عامل جدید، جایگزین نامبرده شد.

نوكیا حامی صهیونیست یا نوكیا فروشنده مخفی

در سال‌های گذشته، همزمان با عملیات مختلف اسرائیل علیه فلسطین و لبنان، گروه‌های مذهبی و سیاسی در ایران اقدام به انتشار لیستی از شركت‌های حامی صهیونیست كردند. در بین شركت‌ها و موسساتی مثل كوكاكولا، فانتا، سی‌ان‌ان، كیت‌كت، نستله و...نام نوكیا نیز به چشم می‌خورد و اتفاقا از بین این برند‌ها، برندهایی كه بیشتر مورد توجه تحریم كنندگان مذهبی قرار گرفته بود، كوكاكولا، نستله و نوكیا بودند. در همان زمان‌ها بود كه بسیاری از متدینین، به جای گوشی‌های نوكیا از گوشی‌هایی مثل سونی‌اریكسون استفاده می‌كردند و حالا بعد از گذشت سال‌ها، یكبار دیگر نام نوكیا به خاطر فروش مخفیانه ابزار شنود بر سر زبان‌ها جاری شده است با توجه به اظهارات فعالان بازار، این مساله تا حدود زیادی بر فروش این محصول در بازار تاثیرگذار بوده است.

رپورتاژ
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
سایت مربوط به قیمت قطعات کامپیوتر
فال حافظ
توضیحی درباره صنعت پرورش شتر مرغ
دستگاه تصفیه آب خانگی
تور لحظه آخری پر طرف دار کشورهای تایلند مالزی دبی و کیش
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
خرید بلیط چارتر هواپیما
چگونه یک آتلیه عروس​ ​و آتلیه عکاسی​​ ​خوب را انتخاب کنیم ؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.