تاريخ : | | نویسنده : downloadfire

 

 

 

انبوه سازان

 

 

مدیران شركت های ساختمانی حاضر در نمایشگاه بین المللی - كه دیروز در تهران به كار خود پایان داد - در تحلیل شان از اوضاع بازار مسكن اعلام كردند، فروش ضعیف آنچه طی دو سال اخیر ساخته و تحویل بازار داده اند، نشان می دهد ركود هنوز وجود دارد.

تولیدكنندگان صنایع پایین دستی ساختمان نیز با اشاره به اینكه در یك سال گذشته بخش زیادی از تولیداتشان فروش نرفته، تصریح كردند: رونقی كه در بخش ساخت وساز به وجود آمده، فقط مربوط به مسكن مهر است كه این قبیل پروژه ها نیازی به امكانات لوكس داخلی ندارد.

● انبوه سازان و ركود بازار

البته در این میان هرچند اغلب دست اندركاران صنعت ساختمان سازی از وضعیت ركود در بازار مسكن ناراضی هستند، اما نظرات كمابیش متفاوتی هم در این مورد وجود دارد. مسوول غرفه شركت انبوه سازی آتیه سازان به صراحت معتقد است كه اوضاع ساخت وساز به نسبت سال گذشته به مراتب بدتر شده است. به نظر این فعال ساختمانی اظهارات مسوولان در مورد رونق ساخت وساز بیشتر مربوط به سازندگان خرد می شود، چرا كه در حال حاضر بیشتر بساز و بفروش ها و خرده پا ها از بازار مسكن سود می برند. در حالی كه اوضاع برای انبوه سازان همچنان نامساعد ارزیابی می شود. مسوول غرفه آتی ساز همچنین اوضاع نامساعد مسكن در ایران را بی ارتباط با بحران اقتصاد جهانی نمی داند و می گوید: یكی از دلایل ركود در بازار مسكن ایران نیز به خاطر مشكلات اقتصادی جهانی است. به گفته او در حال حاضر هزار و ۲۰۰ شغل در ارتباط با مسكن در كشور تعریف شده اند كه همگی با بحران بیكاری دست به گریبانند ، او به دنیای اقتصاد گفت: از یك سال و نیم پیش تا كنون هرچه می سازیم به فروش نمی رسد. از سوی دیگر مسوول غرفه شركت انبوه سازی گسترش تجهیزات ساخت وساز نیز وضعیت نامساعد ساختمان سازی در كشور را تایید كرد و به دنیای اقتصاد گفت: اگرچه به نظر می رسد كه بازار امسال نسبت به سال گذشته تاحدی بهتر شده است، اما همچنان ساختمان هایی كه می سازیم به فروش نمی رسد.

● احوال صنایع خرد هم بد است

در این میان بسیاری از صنایع زیرمجموعه ساختمان سازی نیز از آنچه وضعیت بد بازار عنوان می كنند، شكایت دارند و خود را نیز متضرر از شرایط كنونی كل بازار می دانند.

مسعود هاشمی فعال در زمینه سنگ های ساختمانی در این مورد به كمبود نقدینگی در بازار اشاره كرد و گفت: به علت كمبود نقدینگی در بازار مسكن، نوسان بازار سنگ نیز افزایش یافته و ما هم در شرایط با ركود مواجه شده ایم. او نیز گفت كه امسال وضع بازار معاملات بهتر نشده است.

از سوی دیگر فرهود شفاعتی، مسوول غرفه پنجره سازی سهند نیز اظهار كرد: امسال وضعیت بازار كمی نسبت به سال گذشته بهتر شده است اما هنوز با آنچه در ۴ سال پیش داشتیم بسیار فاصله داریم.

● حضور امیدوارانه خارجی ها

در شرایطی كه اغلب شركت كنندگان داخلی نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران از وضعیت بد بازار مسكن ناراضی هستند و در نمایشگاه نیز امیدوارانه ظاهر نشده اند، اما با این حال شركت كنندگان خارجی نمایشگاه امیدوارانه تر به آینده سرمایه گذاری در بازار مسكن ایران نگاه می كنند، البته در نمایشگاهی كه روز جمعه به پایان رسید تعداد سالن های سازندگان ترك امسال به خاطر آنچه خود موفقیت نمایشگاه های سال های قبل عنوان كردند از یك سالن به دو سالن افزایش یافته بود، اما به غیر از تعداد قابل توجه شركت كنندگان تركیه ای در نمایشگاه امسال شركت كنندگان سایر كشورها نقشی بسیار كم رنگ تر داشتند. به طوری كه در سالن موسوم به «آلمان» بیشتر غرفه داران را شركت كنندگان ایرانی تشكیل می دادند، با تمام اینها اغلب غرفه داران خارجی جلب بازار فروش ایران را هدف خود از شركت در نمایشگاه عنوان و در گفت وگو با خبرنگار دنیای اقتصاد اظهار كردند كه تمایلی به سرمایه گذاری در بازار مسكن ایران ندارند.شركت شیرآلات بافونی كه از كشور ژاپن در این نمایشگاه شركت كرده است با بیان اینكه امسال نسبت به سال های گذشته شركت خارجی ها در نمایشگاه بهتر ارزیابی می شود، تاكید كرد كه قصد سرمایه گذاری در ایران را ندارد و تنها می خواهد كه بازاری برای صادرات كالاهای خود پیدا كند.

● ایران بازار بهتری است

مسوول غرفه شركت تركیه ای آسان نیز كه یك شركت مهندسی ساخت است در تایید اظهارات همتای ژاپنی خود گفت: از سال ۲۰۰۶ تاكنون در نمایشگاه شركت كردیم و تا حالا بازخوردهای خوبی داشتیم. او بازدید از نمایشگاه را مطلوب ارزیابی كرد و در تایید اظهارات همتای ژاپنی خود گفت: سرمایه گذاری در ایران چندان مطمئن به نظر نمی رسد و هنوز در این رابطه نگرانی هایی وجود دارد، اما با این حال و نسبت به كشورهای اروپایی بازار مسكن ایران برای صادرات ما بهتر به نظر می رسد. یك شركت تركیه ای دیگر كه تا كنون ۷ بار در نمایشگاه صنعت ساختمان تهران شركت كرده است نیز صادرات را علت اصلی حضور خود در این نمایشگاه عنوان و در عین حال اظهار كرد كه اغلب شركت های خارجی حاضر در اروپا نیز فعال هستند و به ایران به چشم بازار دیگری می نگرند، بنابراین شركت در نمایشگاه ایران ارتباطی با بحران اقتصادی اروپا ندارد.

● استقبال سرد نمایندگی ها

البته در حالی كه اغلب شركت كنندگان خارجی از میزان بازدید نمایشگاه راضی به نظر می رسند، مسوول یكی از غرفه های ترك به نكته جالبی در مورد بازدیدكنندگان اشاره می كند. به گفته این فعال در زمینه صنایع آلومینیوم ساختمان سازی، اگرچه تعداد بازدیدكنندگان در نمایشگاه زیاد بود، اما شركت كنندگان خارجی كه در جست وجوی نمایندگی برای فروش محصولات خود هستند با كمبود متقاضی در این زمینه مواجه شدند. او به دنیای اقتصاد گفت: طی ۴ روز برپایی نمایشگاه بازدیدكننده زیاد بود، اما نمایندگی نبود.

● اشتیاق ترك ها برای مسكن مهر

اما با این حال، سازندگان ترك كه در كشور خود طرح موفق «توكی» را تجربه كرده اند، اشتیاق زیادی برای پیوستن به طرح مهر دارند. غرفه داران ترك در گفت وگو با دنیای اقتصاد از زمزمه هایی در محافل فعالان مسكن ترك خبر می دهند كه نشان از علاقه آنها برای شركت در این طرح دارد. در واقع توکی در تركیه طرحی شبیه مسکن مهر است که دولت ترکیه آن را برای کم درآمدها اجرا می کند.

یكی از غرفه داران ترك در نمایشگاه  گفت: توكی در تركیه سودآور و متنوع است و بنابراین به نظر می آید كه مسكن مهر نیز در ایران نیز مطلوب سازندگان باشد و بازارهای جدید فروش را فعال كند، بنابراین امیدواریم از طریق این طرح به مشتریان جدیدی برسیم...../تحلیل:دنیای اقتصادرپورتاژ
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
سایت مربوط به قیمت قطعات کامپیوتر
فال حافظ
توضیحی درباره صنعت پرورش شتر مرغ
دستگاه تصفیه آب خانگی
تور لحظه آخری پر طرف دار کشورهای تایلند مالزی دبی و کیش
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
خرید بلیط چارتر هواپیما

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.