شستا ,مجموعه شستا ,شستا  چیست

 

نظارت بر یک سازمان با عضویت در آن سنخیت دارد؟/کدام نمایندگان عضو هیات مدیره «شستا» هستند؟+ جدول پاسخ نمایندگان

 

در باب شبهه حضور عده‌ای از نمایندگان مجلس در هیات مدیره شرکت‌های شستا را از تعدادی نمایندگان مجلسصحت و سقم این امر را جویا شدیم. عده‌ای به شدت از شنیدن خبر ابراز تعجب و از صحت آن ابراز بی‌اطلاعی و عده‌ای دیگر نیز بسیار بی‌تفاوت از ماجرا عبور می‌کردند. ناگفته نماند که تعدادی نیز از اظهار نظر در این باره خودداری و تعدادی هم وعده ارائه اخبار دقیق‌تر پس از جلسه امضا کنندگان طرح استیضاح وزیر کار را دادند.

سرویس اقتصادی «فردا»؛ همزمان با پیگیری موضوع استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دلیل انتصاب سعید مرتضوی به سمت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، خبری که چندی پیش و همزمان با بررسی طرح تحقیق و تفحص از این سازمان بر زبان‌ها افتاده بود، بار دیگر در رسانه‌ها منتشر شد.

«عضویت ۲۰۰ نماینده مجلس در هیات مدیره شرکت‌های شستا» خبری است که گرچه رقم آن دور از ذهن است اما  تعجب همگان را بر انگیخت. در خبر‌ آمده: حدود ۲۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی که غالبا در مرحله نخست انتخابات مجلس نهم ناموفق بوده‌اند، عضو هیات مدیره شرکت‌های شستا، وابسته به سازمان تامین اجتماعی هستند.

 

شستا چه مجموعه‌ای است؟

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در اجرای تبصره ۵۰ قانون بودجه سال ۱۳۵۷ کل کشور به منظور سرمایه گذاری و مشارکت از محل ذخایر سازمان تامین اجتماعی و تحصیل سود به نحوی که با توجه به نرخ تورم، حداقل ارزش واقعی ذخایر سازمان حفظ گردد و همچنین تسهیل در تصمیم گیری و ایجاد منابع مالی جدید در قالب بازده سرمایه گذاری در جهت تامین امکانات مورد نیازبرای ایفای مسئولیت‌ها، تعهدات بیمه‌ای و حقوق بازنشستگان مشمول سازمان تامین اجتماعی در تاریخ ۶/۱/۱۳۶۵ تاسیس شد.

 

شستا که در شمار غول‌های اقتصادی کشور به حساب می‌آید، در حوزه‌های دارو، سیمان، کاشی، لعاب، لاستیک، کاغذ و... سهم عمده‌ای از تولید و توزیع را در کشور دارا می‌باشد.

 

تحقیق و تفحص از تامین احتماعی

هیات تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی در زمان مدیریت علی ذبیحی در این سازمان ابتدای سال پیش به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد. پس از اتمام این تحقیق و تفحص سلیمان جعفر‌زاده از تخلف در این سازمان و سازمان بازنشستگی کشوری خبر داد و گفت: در حالی که داشتیم به سرنخ‌های بیشتری در این پرونده بزرگ اختلاس پی می‌بردیم هیئت رئیسه مجلس از ادامه تحقیق و تفحص جلوگیری کرد. اگر فعالیت ما تا ۶۰ روز دیگر ادامه داشت می‌توانستیم  اسناد و مدارک تخلف در این شرکت‌ها را اثبات کنیم.

 

وی می‌گوید: از روز اولی که طرح تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی آغاز شد بلافاصله با فشارهای سیاسی از سوی بسیاری از چهره‌ها و حتی هیئت رئیسه مجلس مواجه شدیم چرا که نمایندگان حاضر در تیم تحقیق و تفحص به سراغ شرکت‌هایی رفتند که ۶۰ سال هیچگونه نظارتی بر عملکرد آن‌ها نبوده است. همین شرکت‌ها تهمت‌ها و افتراهای بسیاری به گروه تحقیق و تفحص وارد کردند.

 

اما در عین حال یوسف‌پور رییس هیئت مدیره شرکت‌ سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در آن زمان از اعمال نفوذ یکی از نمایندگان مجلس در تخلفات شستا خبر داده و گفته بود که پرونده اعمال نفوذ این نماینده که خلاف هم بوده است، را به مجلس ارائه دادیم و دادگاه نیز در حال پیگیری است.

 

وی در این باره توضیح داد: یکی از نمایندگان مجلس برای مشارکت با یک شرکتی که در زیرمجموعه شستا نبوده است، مبالغی را به عنوان مشارکت با شرکت‌ها در نظر می‌گرفتند که قاعدتا باید برای این مبالغ وثیقه‌های معتبر از آن شرکت دریافت می‌کردند. هنگامی که این شرکت‌ها را تحویل شستا دادم متوجه شدیم یک سری تخلفات برای اخذ وثیقه انجام شده و آن‌ها معتبر نبوده است. این مشارکت‌ها با شرکت‌ها به این شکل بوده که برخی افراد اعمال نفوذ می‌کردند که به آن شرکت وام بدهند یا وثیقه‌هایی که دریافت کردند، زیر سقف مشارکت بوده است.

گرچه به گفته باهنر گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی از ریل خارج شد اما به هر حال خبرهایی از اختلاس بزرگ در مجموعه شستا از سوی بهارستانی‌ها به گوش رسید، خبرهایی که چندی بعد تلخی خود را به خبر حضور نمایندگان ملت در هیات مدیره شستا سپرد.

 

نظارت بر شستا با عضویت در شستا سنخیت دارد؟

مجلس به عنوان تنها نهاد قانونگذاری و نظارت در کشور است، نهادی که اعضای آن به محض ورود در برابر قرآن مجید قسم یاد کردند که «با تکیه بر شرف انسانی خویش پاسدار حریم اسلام و نگاهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری باشند. ودیعه را که ملت به آن‌ها سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنند و در انجام وظایف وکالت، امانت و تقوی را رعایت نمایند و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشند، از قانون اساسی دفاع کنند و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهارنظر‌ها، استقلال کشور و آزادی مردم و تامین مصالح آن‌ها را مدنظر داشته باشند.»

 

اما آیا نمایندگانی که وامدار ثروت و مقام دیگر نهاد‌ها می‌شوند،می‌توانند عدالت و نظارت واقعی خود را به منصه ظهور بگذارند؟بی تردید اهالی ساختمان هرمی بهارستان باید پبه این شبهه مطرح شده پاسخ دهند که آیا نظارت بر عملکرد دیگر نهاد‌ها و نگاهبان دستاوردهای انقلاب بودن، منافاتی با حضور در نهادهای اقتصادی-که البته دوشغله بودن هم محسوب می‌شود- نخواهد داشت؟

 

وقتی نمایندگان از همه جا بی‌خبرند!

در باب شبهه حضور عده‌ای از نمایندگان مجلس در هیات مدیره شرکت‌های شستا را از تعدادی نمایندگان مجلس صحت و سقم این امر را جویا شدیم. عده‌ای به شدت از شنیدن خبر ابراز تعجب و از صحت آن ابراز بی‌اطلاعی و عده‌ای دیگر نیز بسیار بی‌تفاوت از ماجرا عبور می‌کردند. ناگفته نماند که تعدادی نیز از اظهار نظر در این باره خودداری و تعدادی هم وعده ارائه اخبار دقیق‌تر پس از جلسه امضا کنندگان طرح استیضاح وزیر کار را دادند.

 

در ذیل به نمونه‌هایی از واکنش‌های نمایندگان به خبر عضویت تعدادی از نمایندگان در هیات مدیره شرکت‌های شستا اشاره می‌کنیم:

 

در ذیل به نمونه‌هایی از واکنش‌های نمایندگان به خبر عضویت تعدادی از نمایندگان در هیات مدیره شرکت‌های شستا اشاره می‌کنیم:

در ذیل به نمونه‌هایی از واکنش‌های نمایندگان به خبر عضویت تعدادی از نمایندگان در هیات مدیره شرکت‌های شستا اشاره می‌کنیم:

« فردا» این موضوع را از دیگر نمایندگان نیز جویا خواهد شد و تا حصول نتیجه نهایی و روشن شدن صحت این امر پیگیری های خود را ادامه خواهد داد./فردانیوزرپورتاژ
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
سایت مربوط به قیمت قطعات کامپیوتر
فال حافظ
توضیحی درباره صنعت پرورش شتر مرغ
دستگاه تصفیه آب خانگی
تور لحظه آخری پر طرف دار کشورهای تایلند مالزی دبی و کیش
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
خرید بلیط چارتر هواپیما
چگونه یک آتلیه عروس​ ​و آتلیه عکاسی​​ ​خوب را انتخاب کنیم ؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.