آژانس بین المللی انرژی اتمی

تغییر تیم مذاکره کننده آژانس در مقابل ایران

در شرایطی که طی دو روز اخیر، بار دیگر گزارش هایی مبنی بر احتمال برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و آژانس در آینده ای نزدیک منتشر شده است، جدیدترین اخبار حاکی از استعفای یکی از مسئولین مذاکره کننده آژانس با ایران و تغییر ترکیب تیم این نهاد در مقابل ایران است. در همین حال، گمانه هایی مبنی بر تأثیر این موضوع بر مذاکرات هسته ای ایران مطرح شده است.

در شرایطی که طی دو روز اخیر، بار دیگر گزارش هایی مبنی بر احتمال برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و آژانس در آینده ای نزدیک منتشر شده است، جدیدترین اخبار حاکی از استعفای یکی از مسئولین مذاکره کننده آژانس با ایران و تغییر ترکیب تیم این نهاد در مقابل ایران است. در همین حال، گمانه هایی مبنی بر تأثیر این موضوع بر مذاکرات هسته ای ایران مطرح شده است.

به گزارش «تابناک»، دو تن از مقامات ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی که وظیفه هدایت مذاکرات با ایران را بر عهده داشتند، طی سال جاری میلادی از سمت خود کنار می روند. امری که منابع غربی معتقدند آژانس را از تجربه و تخصص این افراد در موضوع ایران محروم می کند.

اخبار مربوط به این تغییر در شرایطی منتشر می شود که تلاش ها برای از سرگیری گفت و گوها میان ایران و آژانس همچنان ادامه دارد. در آخرین مورد، دو روز پیش خبری مبنی بر برگزاری دور جدید مذاکرات در ماه مه منتشر شد که البته از سوی مقامات ایرانی با تکذیب مواجه شد.

از گزارشی که خبرگزاری «رویترز» درباره تغییرات آژانس منتشر کرده، چنین برمی آید که این امر با روند مذاکرات و دیدگاه و ادعاهای این نهاد نسبت به ایران بی تأثیر نبوده است. در این رابطه، یک دیپلمات غربی به رویترز گفته: «به نظر من ما به هر حال به یک شروع مجدد نزدیک می شویم. آشکار است که ایران توانسته روند گفت و گوها را متوقف کند».

اما در راستای این تغییرات جدید، قرار بود «رافائل گروسی»، معاون مدیرکل آژانس، از سمت خود کنار رفته و از اول تابستان، به عنوان نماینده آرژانتین در آژانس فعالیت کند. با این حال، شب گذشته دیپلمات های آژانس اعلام کردند گروسی به طور غیرمنتظره ای از سمت خود استعفا داده است. به نوشته «آسوشیتدپرس»، این امر به سبب اختلافات وی با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بوده است. 

این در حالی است که پیشتر نیز اعلام شده بود با پایان یافتن دوره مأموریت «هرمان ناکارتس»، دیگر معاون آژانس، «ترو وارجورانتا»، مقام بلندپایه فنلاندی جای وی را خواهد گرفت و به عنوان رئیس بازرسان ناظر بر فعالیت های هسته ای ایران منصوب خواهد شد.

ناکارتس بلژیکی و گروسی آرژانتینی، مسئولیت تیم کارشناسان آژانس را بر عهده داشتند که از اوایل سال 2012 تاکنون، نه بار با مقامات ایرانی به مذاکره پرداخته است. 

«مارک فیتزپاتریک»، از اعضای موسسه بین المللی مطالعات راهبردی در این رابطه به رویترز گفته: «کنار رفتن این دو تن، آژانس را از دو مقامی که بیشتر وقت خود طی دو سال اخیر را به مذاکرات با ایرانی ها در بالاترین سطح پرداخته بودند، محروم می کند».

بر این اساس، به نظر می رسد این احتمال وجود دارد که در آینده ای نزدیک، در رویکرد یا دستکم شیوه عمل آژانس در مقابل ایران تغییراتی ایجاد شود؛ هرچند، این ترکیب تیم بعدی خواهد بود که مشخص خواهد کرد این تغییر در جهت مثبت است یا منفی.

اما از سوی دیگر، برخی تحلیلگران بر این باورند که رویکرد آژانس نسبت به ایران، از طرف آمانو تدوین می شود و تغییر در سطوح پایین تر از وی، تأثیر چندانی بر اصل مواضع نخواهد داشت. از سوی دیگر، این گروه با اشاره به در هم تنیدگی مذاکرات ایران با آژانس و گروه 1+5، هرگونه تحول چشمگیر در گفت و گو با آژانس را به حصول توافق در مذاکرات با 1+5 ارزیابی می کنند./تابناک

 

 

 رپورتاژ
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
سایت مربوط به قیمت قطعات کامپیوتر
فال حافظ
توضیحی درباره صنعت پرورش شتر مرغ
دستگاه تصفیه آب خانگی
تور لحظه آخری پر طرف دار کشورهای تایلند مالزی دبی و کیش
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
خرید بلیط چارتر هواپیما

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.